Tilaa Apteekkishopin uutiskirje!

Kuulet ensimmäisena tarjouksista, uutuuksista ja testiryhmistä.

Uutiskirjeen tilaajalahjana saat 5 €:n arvoisen etukupongin sähköpostiisi.

Ikä        

Parasetamoli

Parasetamoli

Parasetamoli on kipulääke (päänsärky, lihas- tai hammassärky tai muut kiputilat), se alentaa myös kuumetta ja soveltuu flunssalääkkeeksi. Sillä ei ole tulehdusreaktiota alentavaa vaikutusta. Parasetamoli on ensisijaislääke lasten ja myös vanhusten kipu- tai kuumetilojen hoitoon. Sitä voi käyttää myös raskauden tai imetyksen sekä tilapäisesti verenohennuslääkehoidon aikana. Parasetamoli ei ärsytä vatsan limakalvoa tulehduskipulääkkeiden tapaan.


Näytä yhdellä sivulla
Lajitteluperuste:

Lääke PAMOL 1000 mg kipulääke 15 tablettia

Tuotenro: 434051

Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine parasetamoli on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. päänsäryn ja flunssaan tai influenssaan liittyvien kipujen hoitoon. Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

6,69
1 kpl = 0,45 €

Lääke PAMOL 500 mg 10 tablettia

Pamol 500 mg sisältää parasetamolia, jota käytetään lievän kivun, kuten päänsäryn, hammassäryn, kuukautiskipujen ja lihas- ja nivelkipujen, oireenmukaiseen hoitoon. Valmisteella on kuumetta alentava vaikutus.
2,92

Lääke PAMOL F 250 mg 12 suussa liukenevaa tablettia

Tuotenro: 009323

Pamol F on nopeasti suussa liukeneva tabletti, jonka vaikuttavana aineena on parasetamoli. Sitä käytetään lasten kuumeen ja kivun hoitoon, kuten mm. hammassärkyyn, korvasärkyyn tai muihin särky- ja kiputiloihin, nuhakuumeen hoitoon ja rokotuksiin liittyvän kuumeiluun tai kipuun. Alle 17 kg painaville lapsille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

5,19
1 kpl = 0,43 €

Lääke PAMOL F 500 mg 12 suussa hajoavaa tablettia

Tuotenro: 009334
Pamol F on kipu- ja kuumelääke suussa liukenevana tablettina. Valmiste sisältää parasetamolia. Pamol F -tabletteja käytetään lievän ja kohtalaisen kivun ja/tai kuumeen, kuten päänsäryn, flunssan oireiden, hammassäryn, jäykkyyden tai kuukautiskipujen, oireenmukaiseen hoitoon.
4,76
1 kpl = 0,40 €

Lääke PAMOL F LIUKENEVA TABLETTI 125 mg 12 tablettia

Tuotenro: 008970

Pamol F on nopeasti suussa liukeneva tabletti, jonka vaikuttavana aineena on parasetamoli. Sitä käytetään lasten kuumeen ja kivun hoitoon, kuten mm. korvasärkyyn tai nuhakuumeen hoitoon ja rokotuksiin liittyvän kuumeiluun tai kipuun. Alle 9 kg painaville lapsille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

4,96
1 kpl = 0,41 €

Lääke PANADOL 125 MG 10 peräpuikkoa (9-16 kiloisille lapsille)

Tuotenro: 533406

Panadol peräpuikkoja käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä lievittämään kipua ja kuumetta. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kiputilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. Alle 3-kuukautisille ja alle 9 kiloa painaville lapsille vain lääkärin määräyksestä.

5,62

Lääke PANADOL 24 mg/ml oraalisuspensio 60 ml

Panadol kipulääkemikstuuraa (viralliselta nimeltään oraalisuspensio) käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, korvasärky, vilustuminen (flunssakipu) ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. Panadol mikstuuran vaikuttava aine on parasetamoli. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 3 kuukauden ikäisille lapsille vain lääkärin määräyksestä. Panadol mikstuura on laktoositon, gluteeniton sekä sokeriton ja maistuu mansikalle

4,74
1 l = 79,00 €

Lääke PANADOL 60 mg 10 peräpuikkoa (5-8 kiloisille lapsille)

Tuotenro: 134353

Panadol peräpuikkoja käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä lievittämään kipua ja kuumetta. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kiputilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. Alle 3-kuukauden ikäisille (tai alle 5-kiloisille) tai pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

5,17

Lääke PANADOL FORTE 1 g 15 tablettia

Tuotenro: 519580

Panadol Forte on kipulääke, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Sen vaikuttava aine on parasetamoli, joka sopii tilapäisten särky- ja kuumetilojen, kuten vilustumisen, influenssan tai päänsäryn hoitoon.

7,93

Lääke PANADOL HOT 500 mg jauhe oraaliliuosta varten 12 annospussia

Panadol Hot on lääke tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. Sen vaikuttava aine on parasetamoli. Juoma maistuu mustaherukalta ja tuoksuu mentolilta. Alle 4-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön lääkärin ohjeen mukaan.

7,98
1 kpl = 0,67 €

Lääke PANADOL NOVUM 500 mg 30 tablettia

Panadol Novum on särky- ja kuumelääke, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Panadol Novum-tabletteja käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen kuten hermo- ja lihassäryn, päänsäryn, vilustumisen, influenssan, hammassäryn sekä kuukautiskipujen hoitoon.

7,93

Lääke PANADOL PORE 500 mg 24 poretablettia

Tuotenro: 397302

Panadol-poretabletteja käytetään alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä. Panadol Poreen vaikuttavana aineena on parasetamoli.

7,15
1 kpl = 0,30 €

Lääke PANADOL ZAPP 500 mg 10 tai 30 tablettia

Panadol Zapp on särky- ja kuumelääke, joka nopeasti lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Panadol Zapp tableteilla kivun lievittyminen alkaa nopeammin kuin tavallisia parasetamolitabletteja käytettäessä. Panadol Zapp tabletteja käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua.

4,48
1 kpl = 0,45 €

Lääke PARA-CAPS 500 mg 30 pehmeää kapselia

Para-Caps on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli, joka ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Parasetamolia käytetään tilapäiseen särkyyn  ja kuumeeseen, kuten influenssaan, vilustumiseen, päänsärkyyn, hermo- ja lihassärkyyn, hammassärkyyn ja kuukautiskipuihn. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 25 kg painaville lapsille vain lääkärin määräyksestä.

7,02
1 kpl = 0,70 €

Lääke PARA-HOT 500 mg 10 annospussia

Tuotenro: 028910

Para-Hot on kuumetta alentava kipulääke mustaviinimarjan makuisena juomana. Annospussi sekoitetaan kupilliseen lämmintä nestettä. Yksi pussi sisältää 500 mg parasetamolia. Para-Hot särkylääkettä käytetään mm. virusten aiheuttaman nuhakuumeen tai influenssan aiheuttaman kuumeen ja kivun oireenmukaiseen hoitoon. Alle 4-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeiden mukaan.

5,59

Lääke PARA-TABS 1 g särkylääke 15 tablettia

Tuotenro: 163088

Para-Tabs 1 g on kuumetta alentava kipulääke, jonka vaikuttava aine on parasetamoli. Sitä käytetään mm. tilapäisen lihassäryn, päänsäryn, kuukautiskipujen, hammassäryn ja nivelrikon sekä flunssan tai influenssan aiheuttaman kivun ja kuumeen hoitoon. Alle 16-vuotiaille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

7,51

Lääke PARA-TABS 500 mg 10 tablettia

Para-Tabs on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä kuumeen ja kivun hoitoon virusten aiheuttaman nuhakuumeen ja influenssan yhteydessä. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 4-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.

2,89

Lääke PARACETAMOL ratiopharm 500 mg 10 tai 30 tablettia

Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä tilapäisiin muihin kipuihin sekä virusten aiheuttamaan nuhakuumeen hoitoon. Parasetamoli ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Se sopii tilapäiseen kivun lievitykseen myös raskaana oleville, astamaatikoille ja mahahaavapotilaille. Alle 3-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

1,96
1 kpl = 0,20 €

Lääke PARAMAX COMP 500/65 mg 20 tablettia

Tuotenro: 427014
Paramax Comp on kivun hoitoon ja kuumeen alentamiseen tarkoitettu lääke. Sitä käytetään mm. päänsärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä korkean kuumeen alentamiseen. Se sisältää kahta vaikuttavaa ainetta: parasetamolia ja kofeiinia. Ei alle 12-vuotiaille ilman lääkärin ohjetta.
4,28
1 kpl = 0,43 €

PARAMAX FORTE 1000 mg 5 tablettia

Paramax Forte- tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun.

2,50

Lääke PARAMAX JUNIOR 250 mg 10 tablettia

Tuotenro: 112486

Paramax Rap Junior 250 mg –tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. Paramax Rapin vaikuttava aine on parasetamoli, joka on kipulääke kuumeen ja kivun oireenmukaisessa hoidossa. Alle 3-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

2,55

Lääke PARAMAX RAP 500 mg 10 tablettia

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. Paramax Rapin vaikuttava aine on parasetamoli, joka on kipulääke kuumeen ja kivun oireenmukaisessa hoidossa. Alle 32-kiloisille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan. Alle 32-kiloisille lapsille on saatavilla Paramax Junior 250 mg tabletti.

2,20