Tilaa Apteekkishopin uutiskirje!

Kuulet ensimmäisena tarjouksista, uutuuksista ja testiryhmistä.

Uutiskirjeen tilaajalahjana saat 5 €:n arvoisen etukupongin sähköpostiisi.

Ikä       

LEVOCETIRIZIN ratiopharm 5 mg allergialääke 10 tablettia


Lääke

LEVOCETIRIZIN ratiopharm 5 mg allergialääke 10 tablettia

Tuotenro: 506978
7,54
1 kpl = 0,75 €


1 kpl = 0,75 €

 

Levocetirizin ratiopharm on allergialääke eli antihistamiini, jonka vaikuttava aine on levosetiritsiini. Valmistetta käytetään mm. allergisen nuhan ja nokkosihottuman hoitoon. Se lievittää näihin liittyviä oireita, kuten aivastelua, nenän ärsytystä, vuotamista ja tukkoisuutta, silmien kutinaa, punoitusta ja vuotamista sekä ihottumia. Alle 6-vuotiaille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

Annostelu

  • Aikuisten ja vähintään 6-vuotiaiden lasten tavanomainen annos on yksi tabletti vuorokaudessa
  • Jos oireet eivät lievity viiden (5) päivän kuluessa lääkityksen aloittamisesta, ota yhteyttä lääkäriin

Erityisesti huomioitavaa

  • Lääkkeen käyttö on lopetettava kolme päivää ennen allergiatestejä, jotta se ei haittaisi testitulosten vaikutuksia
  • Ilman lääkärin tekemiä tutkimuksia ja diagnoosia valmistetta ei tule käyttää pidempiä jaksoja kuin 10 päivää
  • Varovaisuus on tarpeen, jos Levocetirizin ratiopharmia käytetään samanaikaisesti alkoholin kanssa.
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Yleiset haittavaikutukset

  • Lähinnä lieviä ja keskivaikeita haittavaikutuksia on ilmoitettu esiintyneen, kuten suun kuivuminen, päänsärky, väsymys, uneliaisuus/tokkuraisuus
  • Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa

Raskaus ja imetys

  • Kerro lääkärille, jos olet raskaana, yrität tulla raskaaksi tai imetät. Lääkäri kertoo, voitko käyttää näitä tabletteja

Valmistaja/markkinoija: ratiopharm Oy

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Tuotteen lisätiedot

Pakkauskoko 10 tablettia

Selaa tätä tuoteryhmää: Antihistamiinit