Parasetamoli

Parasetamoli on tehokas kipulääke lievittämään päänsärkyä, lihaskipua, hammassärkyä tai muita kiputiloja. Se alentaa myös kuumetta ja soveltuu hyvin flunssalääkeeksi. Toisin kuin ibuprofeenilla, sillä ei ole tulehdusta vähentävää vaikutusta.

Valikoimistamme löytyy muun muassa seuraavien tuotemerkkien parasetamolia:

  •  Pamol

  •  Panadol

  • Paramax

Parasetamoli kivun ja kuumeen hoitoon

 

Kipu on aina ikävää, eikä siitä tarvitse kärsiä turhaan. Kivun syystä riippumatta se aiheuttaa harmia ja saattaa alentaa toiminta- ja työkykyä, joten kipua on tärkeää lievittää tarvittaessa. Parasetamoli on sopiva ja hellävarainen lääke monenlaisen kivun hoitoon. Aikuiset käyttävät sitä esimerkiksi päänsärkyyn, kuukautiskipuihin tai lihassärkyyn. Parasetamoli sopii myös lapsille esimerkiksi päänsäryn, korvakivun tai hampaiden puhkeamisen yhteydessä.

Parasetamolilla on myös kuumetta alentava vaikutus, joten sitä voi ottaa laskemaan korkeaa kuumetta esimerkiksi nuhakuumeen tai influenssan yhteydessä.

 

Parasetamolin käyttö

 

Parasetamoli on oikein annosteltuna turvallinen lääke eikä tulehduskipulääkkeiden tavoin ärsytä vatsan limakalvoa. Siksi se onkin ensisijainen lääke lasten ja vanhusten kivun tai kuumeen hoitoon. Parasetamolia voidaan käyttää koko raskauden ajan ja imettävillä äideillä. Se sopii tilapäisesti käytettynä myös verenohennuslääkkeitä käyttäville.

Aikuisille sopiva annos parasetamolia on 500 mg tai 1000 mg yhdestä kolmeen kertaa päivässä. Esimerkiksi Pamol tai Panadol Zapp ovat aikuisille sopivia tabletteja. Kivun hoitoon tulee käyttää aina pienintä toimivaa annosta.

Lapsille valitaan oikea annos painon mukaan. Tarkista ohjeet aina pakkauksesta. Lapselle voi antaa parasetamolin esimerkiksi Panadolin oraalisuspensiona tai peräpuikkoina.


Näytä yhdellä sivulla
Lajitteluperuste:
1 - 30 / 35 tuloksesta

Lääke PAMOL F dispergoituva tabletti 125 mg 12 fol

Tuotenro: 008970
Pamol F on nopeasti suussa liukeneva tabletti, jonka vaikuttavana aineena on parasetamoli. Sitä käytetään lasten kuumeen ja kivun hoitoon, kuten mm. korvasärkyyn tai nuhakuumeen hoitoon ja rokotuksiin liittyvän kuumeiluun tai kipuun.
6,13
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PAMOL F dispergoituva tabletti 250 mg 12 fol

Tuotenro: 009323
Pamol F on nopeasti suussa liukeneva tabletti, jonka vaikuttavana aineena on parasetamoli.
6,73
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PAMOL F tabletti, suussa hajoava 500 mg 12 fol

Tuotenro: 009334
Pamol F on kipu- ja kuumelääke suussa liukenevana tablettina. Valmiste sisältää parasetamolia. Valmiste on tarkoitettu vain aikuisten käyttöön.
6,73
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PAMOL oraalisuspensio 24 mg/ml 100 ml

Tuotenro: 037199
Pamol-mikstuura sisältää parasetamolia, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta mm. hammassäryn, korvasäryn, flunssan ja rokotuksen jälkeisten reaktioiden yhteydessä. Alle 3 kuukauden ikäisille lapsille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin määräyksestä.
7,09
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PAMOL tabletti 1000 mg 15 fol

Tuotenro: 434051
Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine parasetamoli on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. päänsäryn ja flunssaan tai influenssaan liittyvien kipujen hoitoon. Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.
6,10

Lääke PAMOL tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 10 fol

Tuotenro: 016906
Pamol 500 mg sisältää parasetamolia ja sitä käytetään kivun lievittämiseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja yli 4-vuotiailla lapsilla. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.
2,69

Lääke PAMOL tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 30 fol

Tuotenro: 100774
Pamol 500 mg sisältää parasetamolia ja sitä käytetään kivun lievittämiseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja yli 4-vuotiailla lapsilla. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.
6,71

Lääke PAMOLHOT-C porejauhe 750/300 mg 20 kpl

Tuotenro: 180139
Pamolhot-C porejauhe on mustaherukanmakuinen lääke kuumeen ja särkytilojen lyhytaikaiseen hoitoon.
11,30
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL COFFEIN tabletti, kalvopäällysteinen 500/65 mg 10 fol

Tuotenro: 563718
Panadol Coffein -tabletteja käytetään aikuisten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää.
5,24
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL COFFEIN tabletti, kalvopäällysteinen 500/65 mg 30 fol

Tuotenro: 030413
Panadol Coffein -tabletteja käytetään aikuisten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää.
12,75
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL FORTE tabletti, kalvopäällysteinen 1000 mg 15 fol

Tuotenro: 519580
Panadol Forte on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Panadol Forten vaikuttava aine on parasetamoli.
9,28
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL HOT jauhe oraaliliuosta varten 500 mg 12 kpl

Tuotenro: 503831
Panadol Hot -valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon.
9,29
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL HOT jauhe oraaliliuosta varten 500 mg 30 kpl

Tuotenro: 449174
Panadol Hot -valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon.
17,51
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL oraalisuspensio 24 mg/ml 100 ml

Tuotenro: 583638
Panadol-oraalisuspensiota käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kuumetilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot.
7,40
1 l = 74,00 €
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL oraalisuspensio 24 mg/ml 200 ml

Tuotenro: 502182
Panadol-oraalisuspensiota käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kuumetilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot.
12,43
1 l = 62,15 €
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL peräpuikko 125 mg 10 kpl

Tuotenro: 533406
Panadol peräpuikkoja käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kiputilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot.
5,93
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL peräpuikko 60 mg 10 kpl

Tuotenro: 134353
Panadol peräpuikkoja käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kiputilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot.
5,93
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL PORE poretabletti 500 mg 24 kpl

Tuotenro: 397302
Panadol Pore on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Panadol Poreen vaikuttavana aineena on parasetamoli.
8,50
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 12 fol

Tuotenro: 405069
Panadol 500 mg:n vaikuttava aine on parasetamoli, jota käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen kuten hermo- ja lihassäryn, päänsäryn, vilustumisen, influenssan, hammassäryn sekä kuukautiskipujen hoitoon.
4,29
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 30 fol

Tuotenro: 057965
Panadol 500 mg:n vaikuttava aine on parasetamoli, joka on tarkoitettu tilapäiseen särky- ja kuumetilojen hoitoon kuten lihas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipuihin, flunssaan sekä kuumeeseen. Aikuisille 1-2 tablettia korkeintaan 3 kertaa päivässä.
9,28
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL ZAPP tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 10 fol

Tuotenro: 004524
Panadol Zapp on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta nopeasti. Panadol Zapp sisältää vaikuttavana aineena parasetamolia. Panadol Zapp tabletteja käytetään tilapäisten särky ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut.
Itsehoitolääke. Lue pakkausseloste ennen käyttöä. Ei lasten ulottu ville eikä näkyville. Ei suositella alle 18-vuotiaille.
5,69
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PANADOL ZAPP tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 30 fol

Tuotenro: 070745
Panadol Zapp on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta nopeasti. Panadol Zapp sisältää vaikuttavana aineena parasetamolia. Panadol Zapp tabletteja käytetään tilapäisten särky ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut.
Itsehoitolääke. Lue pakkausseloste ennen käyttöä. Ei lasten ulottu ville eikä näkyville. Ei suositella alle 18-vuotiaille.
13,87
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PARA-TABS tabletti 500 mg 10 fol

Tuotenro: 546176
Para-Tabs 500 mg on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli, joka ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä kuumeen ja kivun hoitoon virusten aiheuttaman nuhakuumeen ja influenssan yhteydessä. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 4-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.
2,99

Lääke PARA-TABS tabletti 500 mg 30 fol

Tuotenro: 071195
Para-Tabs 500 mg on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli, joka ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä kuumeen ja kivun hoitoon virusten aiheuttaman nuhakuumeen ja influenssan yhteydessä. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 4-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.
6,99
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PARA-TABS tabletti, kalvopäällysteinen 1000 mg 15 kpl

Tuotenro: 163088
Para-Tabs 1 000 mg tabletit on kuumetta alentava kipulääke, jonka vaikuttava aine on parasetamoli. Sitä käytetään mm. tilapäisen lihassäryn, päänsäryn, kuukautiskipujen, hammassäryn ja nivelrikon sekä flunssan tai influenssan aiheuttaman kivun ja kuumeen hoitoon. Parasetamoli ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Alle 16-vuotiaille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.
6,99

Lääke PARACETAMOL ACCORD poretabletti 1000 mg 12 kpl

Tuotenro: 026654
Paracetamol Accord -poretablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja niitä käytetään aikuisilla ja vähintään 16-vuotiailla nuorilla tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua.
8,50
Tilattavissa. Lähetämme 1-3 arkipäivässä.

Lääke PARACETAMOL RATIOPHARM tabletti 1000 mg 10 fol

Tuotenro: 562387
Kipua ja kuumetta lievittävä itsehoitolääke. Vaikuttava aine parasetamoli.

Tuote lyhyesti
•Kipua lievittävä vaikutus
•Kuumetta alentava vaikutus
•Jakourallinen tabletti
3,99
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PARACETAMOL-RATIOPHARM tabletti 500 mg 10 fol

Tuotenro: 009154
Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli.
2,49
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PARACETAMOL-RATIOPHARM tabletti 500 mg 30 fol

Tuotenro: 074477
Itsehoitolääke tilapäiseen kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen kuten päänsäryn, hammassäryn, kuukautiskipujen, nivelkipujen ja lihaskipujen oireenmukaiseen hoitoon. Vaikuttava aine parasetamoli.

Tuote lyhyesti
•Lievittää kipua
•Alentaa kuumetta
•Jakourallinen tabletti
5,97
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

Lääke PARAMAX FORTE tabletti 1000 mg 15 fol

Tuotenro: 137914

Paramax Forte on 1000 mg eli 1 gramman vahvuinen parasetamolivalmiste itsehoidossa.

6,21
Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.
1 - 30 / 35 tuloksesta