Lääke

PARACETAMOL-RATIOPHARM tabletti 500 mg 30 fol

Tuotenro: 074477

Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

5,97


Ei korvattava
Ei korvattava

Itsehoitolääke tilapäiseen kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen kuten päänsäryn, hammassäryn, kuukautiskipujen, nivelkipujen ja lihaskipujen oireenmukaiseen hoitoon. Vaikuttava aine parasetamoli.

Tuote lyhyesti
•Lievittää kipua
•Alentaa kuumetta
•Jakourallinen tabletti

Annostelu

Annostus

Aikuiset ja yli 12-vuotiaat lapset (yli 40 kg): 1–2 tablettia tarvittaessa 1-3 kertaa vuorokaudessa.

Alle 12-vuotiaat lapset (yli 17 kg): Lasten annos määritetään painon mukaan. Suurin sallittu annos on 15 mg/kg korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa. Tätä annosta ei saa ylittää ilman lääkärin määräystä.

•17–25 kg: ½ tablettia korkeintaan kolme kertaa päivässä.
•25–32 kg: ½–1 tablettia korkeintaan kolme kertaa päivässä.
•Yli 32 kg: 1 tabletti korkeintaan kolme kertaa päivässä.

Yli kolmen päivän yhtäjaksoiseen käyttöön vain lääkärin määräyksellä.

Käyttötarkoitus

Paracetamol‐ratiopharmin vaikuttavalla aineella parasetamolilla on kipua ja kuumetta lievittävä vaikutus. Paracetamol‐ratiopharm voidaan ottaa nesteen kera joko tyhjään mahaan tai ruokailun yhteydessä. Itsehoitolääke. Tutustu huolella pakkausselosteeseen.
Lääkemuoto: tabletti. Pakkauskoot 10 ja 30 tablettia.

Yleiset haittavaikutukset

Yleisiä haittavaikutuksia (esiintyy enintään 1 lääkkeen käyttäjällä 10:stä) ovat uneliaisuus, pahoinvointi ja oksentelu.

Raskaus ja imetys

Tarvittaessa Paracetamol-ratiopharm -tabletteja voi käyttää raskauden aikana. Käytä matalinta mahdollista annosta lyhyimmän mahdollisen ajan kivunlievitykseen ja/tai kuumeeseen. Ole yhteydessä lääkäriin, jos kipu ei ole hävinnyt ja/tai kuume laskenut tai jos olet joutunut käyttämään tätä lääkettä useammin.
Paracetamol-ratiopharmia voi käyttää imettämisen aikana annosteluohjeen mukaisesti. Parasetamoli erittyy jonkin verran äidinmaitoon, mutta on epätodennäköistä, että sillä olisi vaikutusta lapseen.

Huomioitavaa

Älä käytä, jos olet yliherkkä (allerginen) parasetamolille tai jollekin muulle valmisteen sisältämälle aineelle.

Keskustele lääkärin tai apteekkihenkilökunnan kanssa ennen kuin otat Paracetamol-ratiopharmia, jos
-maksasi toiminta on heikentynyt
-munuaistesi toiminta on heikentynyt
-kärsit kroonisesta aliravitsemuksesta
-elimistösi on kuivunut
-sinulla on jokin krooninen, alkoholin käytön aiheuttama sairaus
-sinulla on verenmyrkytys (sepsis)

Muita parasetamolia sisältäviä valmisteita ei saa käyttää samanaikaisesti. Välttääksesi yliannostusriskiä tarkista, etteivät muut käyttämäsi lääkkeet sisällä parasetamolia.

Linkki pakkausselosteeseen

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Link till bipacksedel

Tryck här för att läsa bipacksedeln och läs instruktionerna noggrant före användning

Tuotteen lisätiedot

Lisäkenttä 1

Tätä valmistetta toimitamme vain yhden pakkauksen kerrallaan ilman lääkemääräystä tai erityisperusteita. Farmaseutti ottaa sinuun yhteyttä, jos tilaat useamman pakkauksen.

Pakkausseloste Linkki pakkausselosteeseen: pakkausseloste
Link till bipacksedel: bipacksedel

Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
PARAMAX RAP tabletti 500 mg 30 fol
Tuotenro: 019288
1 x 30.0000 fol 5,28 0,00 € Ei korvattava
PARA-TABS tabletti 500 mg 30 fol
Tuotenro: 071195
1 x 30.0000 fol 6,99 0,00 € Ei korvattava
PANADOL ZAPP tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 30 fol
Tuotenro: 070745
1 x 30.0000 fol 13,87 0,00 € Ei korvattava
PAMOL tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 30 fol
Tuotenro: 100774
1 x 30.0000 fol 6,71 0,00 € Ei korvattava
PARAMAX RAP tabletti 500 mg 30 kpl
Tuotenro: 514961
1 x 30.0000 kpl 5,28 0,00 € Ei korvattava
PANADOL tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 30 fol
Tuotenro: 057965
1 x 30.0000 fol 9,28 0,00 € Ei korvattava

Selaa tätä tuoteryhmää: Parasetamoli
© 2025 Suomen Apteekkariliitto