Lääke

PARACETAMOL RATIOPHARM tabletti 1000 mg 10 fol

Tuotenro: 562387

Varastossa. Lähetämme 0-2 arkipäivän kuluessa.

3,99


Ei korvattava
Ei korvattava

Kipua ja kuumetta lievittävä itsehoitolääke. Vaikuttava aine parasetamoli.

Tuote lyhyesti
•Kipua lievittävä vaikutus
•Kuumetta alentava vaikutus
•Jakourallinen tabletti

Annostelu

Annostus

Valmiste on tarkoitettu yli 50 kg painaville aikuisille ja yli 16‐vuotiaille nuorille.

•Kerta-annos ½ - 1 tabletti (vastaa 500 - 1000 mg parasetamolia)
•Annosvälin on oltava vähintään 6 tuntia, mikä tarkoittaa enintään 4 kerta-annosta vuorokaudessa
•Enimmäisvuorokausiannos 24 tunnin kuluessa on 3 tablettia (vastaa 3000 mg parasetamolia). Pidä huoli siitä, ettet ylitä enimmäisvuorokausiannosta.

Tabletit otetaan pureskelematta ja riittävän nestemäärän kera. Tabletin voi jakaa yhtä suuriin annoksiin.

Lopeta hoito ja ota yhteys lääkäriin, jos kipu jatkuu yli 5 vuorokauden ajan tai kuume yli 3 vuorokauden ajan, jos oireet pahenevat, tai jos uusia oireita ilmenee.

Käyttötarkoitus

Paracetamol ratiopharm -valmistetta käytetään kuumeen alentamiseen sekä lievän tai kohtalaisen kivun hoitoon. Tutustu huolella pakkausselosteeseen. Itsehoitolääke.
Lääkemuoto: tabletti. Pakkauskoko: 10 tablettia.

Yleiset haittavaikutukset

Kuten kaikki lääkkeet, tämäkin lääke voi aiheuttaa haittavaikutuksia. Kaikki eivät kuitenkaan niitä saa. Tutustu huolella pakkausselosteeseen.

Raskaus ja imetys

Jos olet raskaana tai imetät, epäilet olevasi raskaana tai jos suunnittelet lapsen hankkimista, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä.

Tarvittaessa Paracetamol ratiopharm -tabletteja voi käyttää raskauden aikana. Käytä matalinta mahdollista annosta lyhyimmän mahdollisen ajan kivunlievitykseen ja/tai kuumeeseen. Ole yhteydessä lääkäriin, jos kipu ei ole hävinnyt ja/tai kuume laskenut tai jos olet joutunut käyttämään tätä lääkettä useammin.

Pieniä määriä parasetamolia erittyy äidinmaitoon. Haitallisia vaikutuksia lapseen ei kuitenkaan tunneta, joten Paracetamol ratiopharm -tabletteja voi käyttää imetyksen aikana. Enemmän kuin tilapäisestä käytöstä on kuitenkin keskusteltava lääkärin kanssa.

Huomioitavaa

Älä käytä, jos olet allerginen parasetamolille, propasetamolille tai tämän lääkkeen jollekin muulle aineelle.
Keskustele lääkärin tai apteekkihenkilökunnan kanssa ennen kuin käytät Paracetamol ratiopharm tabletteja, jos
•sinulla on jokin krooninen, alkoholin käytöstä johtuva vaiva
•maksasi toiminta on heikentynyt
•sinulla on munuaisten vajaatoiminta
•elimistösi on kuivunut
•kärsit kroonisesta vajaaravitsemuksesta
•sinulla on verenmyrkytys
•olet astmaatikko ja tiedät olevasi herkkä asetyylisalisyylihapolle (ns. aspiriinille)
•sinulla on glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin (eli tietyn entsyymin) puute
•kärsit hemolyyttisestä anemiasta

Jos käytät muita parasetamolia sisältäviä kipulääkkeitä, älä ota Paracetamol ratiopharm -tabletteja keskustelematta asiasta ensin lääkärin tai apteekkihenkilökunnan kanssa.

Linkki pakkausselosteeseen

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Link till bipacksedel

Tryck här för att läsa bipacksedeln och läs instruktionerna noggrant före användning

Tuotteen lisätiedot

Lisäkenttä 1
Tätä valmistetta toimitamme vain yhden pakkauksen kerrallaan ilman lääkemääräystä tai erityisperusteita. Farmaseutti ottaa sinuun yhteyttä, jos tilaat useamman pakkauksen.
Pakkausseloste Linkki pakkausselosteeseen: pakkausseloste
Link till bipacksedel: bipacksedel

Selaa tätä tuoteryhmää: Parasetamoli
© 2025 Suomen Apteekkariliitto